Dlaczego grzejniki wymagają odpowietrzenia?

Wszystkie grzejniki wymagają odpowietrzenia, aby usunąć pęcherzyki powietrza, które tworzą się okresowo w okresie eksploatacji systemu. Powietrze można wprowadzić do instalacji centralnego ogrzewania na kilka sposobów. Może się to zdarzyć, gdy nowa woda dostanie się do układu ze zbiornika wyrównawczego lub podczas rutynowej konserwacji. Mogło być również „stworzone” przez ruch obracającej się pompy CO. Gdy grzejniki nie działają prawidłowo lub gdy nie wydzielają tyle ciepła, ile powinny, niektóre części domu będą zimniejsze niż inne. Kiedy w domu są jeszcze zimne pomieszczenia, ludzie mają tendencję do ustawiania termostatu wyżej niż zwykle jest to wymagane, co znacznie zwiększa rachunki za centralne ogrzewanie.

Jak możesz sprawdzić, czy Twój grzejnik wymaga krwawienia?

Oznaki, że twój grzejnik wymaga krwawienia, to to, że grzejniki długo się nagrzewają i gdy górna część chłodnicy jest chłodniejsza niż spód. W ciężkich przypadkach cały grzejnik może być zimny, gdy system ogrzewania jest włączony. Więc sprawdź, czy twoje grzejniki wymagają krwawienia.

Włącz centralne ogrzewanie.

Poczekaj, aż grzejniki osiągną maksymalne ciepło.
Wyczuwaj górną część każdego grzejnika w poszukiwaniu zimnych obszarów, uważając, aby nie poparzyć dłoni.
Jeśli poczujesz zimne obszary, oznacza to uwięzione powietrze i konieczność odpowietrzenia chłodnicy.
Zaleca się sprawdzanie grzejników co dwa do trzech miesięcy.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jeśli zdecydujesz się nie kontaktować się z inżynierem ogrzewania w celu odpowietrzenia grzejników, oto kilka przydatnych wskazówek. Dowiedz się jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie.

1. Wyłącz ogrzewanie

To bardzo ważne, gotująca się woda może spowodować obrażenia i zniszczenie podłogi. Również niektóre instalacje co posiadają pompy wodne, które w zależności od tego, gdzie w instalacji są zamontowane, faktycznie zasysają więcej powietrza do grzejnika, jeśli instalacja co zostanie włączona po otwarciu zaworu odpowietrzającego. Więcej przeczytasza na duer.pl/hydraulik/.

2. Odpowietrz grzejniki we właściwej kolejności.

W domach z więcej niż jedną kondygnacją, najpierw należy odpowietrzyć najniższe grzejniki podłogowe, zaczynając od grzejnika, do którego dopływa woda jako ostatni, tj. Najdalej od kotła. Grzejniki na każdym piętrze powyżej należy następnie wykonać po kolei, ponownie zaczynając od grzejnika najbardziej oddalonego od kotła.

3. Użyj klucza do chłodnicy.

Ryzykujesz uszkodzenie zaworów grzejników za pomocą szczypiec i chociaż do odpowietrzania niektórych nowoczesnych grzejników można użyć śrubokręta, większość grzejników wymaga klucza do grzejników. Te klucze są dostępne w większości sklepów budowlanych.

4. Zawsze miej przy sobie ściereczki i ręczniki, aby chronić się i zapobiec uszkodzeniom.

Zaleca się założenie ciasno dopasowanych gumowych rękawiczek i przytrzymanie kluczyka szmatką, powoli obracać zawór grzejnika w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby otworzyć zawór grzejnika, aż usłyszysz syczący dźwięk uciekającego powietrza. Upewnij się, że pod spodem masz ręcznik lub szmatkę, aby złapać wodę. Uważaj, aby nie otwierać zbyt mocno zaworu, jeśli zwolnisz środkowy trzpień, może to doprowadzić do nadmiernej utraty wody i uszkodzenia.

Gdy całe powietrze ucieknie i woda zacznie wyciekać, dokręć zawór, obracając klucz w prawo. Uważaj, nie rób tego zbyt mocno, ponieważ możesz uszkodzić zawór. W przypadku wielu nowoczesnych zaworów sterowanych śrubokrętem woda wypływa w postaci strumienia, a nie kropli.

5. Po odpowietrzeniu grzejników należy zawsze sprawdzić ciśnienie w kotle.

Gdy wszystkie grzejniki zostaną opróżnione, sprawdź ciśnienie na manometrze kotła. Jeśli ciśnienie jest normalne, możesz włączyć ogrzewanie i sprawdzić, czy nadal nie ma zimnych obszarów. Jeśli ciśnienie jest za niskie, należy je zrównoważyć.

Zaletą korzystania z usług wykwalifikowanego inżyniera do serwisowania kotła jest to, że możemy sprawdzić i odpowietrzyć wszystkie grzejniki podczas jednej wizyty i ceny.

Proszę zanotować:

W przypadku nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania istnieje minimalne zagrożenie, o ile kocioł jest regularnie serwisowany. Jednak powodem, dla którego Właściciele są prawnie zobowiązani do corocznego serwisowania kotła, jest to, że bez corocznego przeglądu Twój kocioł może stać się niebezpieczny.

Chroń swój dom i rodzinę i poddawaj swój kocioł serwisowi każdego roku jednemu z wykwalifikowanych inżynierów

Leave a Reply