Jak działa klimatyzacja domowa?

Najpierw trochę historii. To, co obecnie znamy jako nowoczesne urządzenie klimatyzacyjne, powstało z myślą o jednym celu: kontroli wilgotności. W 1902 roku Willis Carrier opracował metodę usuwania natrętnej wilgoci z powietrza w drukarni w Nowym Jorku, ponieważ wilgoć z powietrza wpływała na jego pracę, a nie tylko na jego komfort. Tak więc pierwsze urządzenie zostało zaprojektowane do kontroli wilgotności, a nie temperatury, a chłodzenie powietrza było przyjemnym produktem ubocznym. W latach 30. XX wieku klimatyzacja stała się bardziej powszechna w miejscach publicznych, takich jak domy towarowe, teatry i wagony kolejowe. Jednak dopiero w latach sześćdziesiątych klimatyzatory we wspólnym domu można było zobaczyć, a było to tylko dziesięć procent populacji. Teraz oczywiście trudno wyobrazić sobie życie bez niego.

Jak działa klimatyzator:

Czy istnieje tylko jeden rodzaj domowej klimatyzacji?

W rzeczywistości istnieje wiele opcji instalacji systemów klimatyzacji w domu i wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie produktu. Dowiedz się jak działa klimatyzacja.

System dzielony: co to jest?

Chociaż powszechnie określamy klimatyzację jako „centralną”, w rzeczywistości najprawdopodobniej jest to system Split . Tak jak się wydaje, podzielony system jest podzielony na dwie główne części: wężownicę parownika wewnątrz domu, która zwykle znajduje się na szczycie pieca, a jednostki te są połączone przewodami/rurami z jednostką skraplającą na zewnątrz.

Kiedy temperatura w twoim domu zaczyna rosnąć, ciepłe powietrze jest wciągane przez wężownicę parownika. Wężownica parownika ma wewnątrz substancję chemiczną, zwaną czynnikiem chłodniczym (często słyszysz, że ludzie błędnie nazywają czynnik chłodniczy „freonem”, co jest marką, a nie substancją chemiczną) — dzięki temu wężownica jest zimna.

Wężownica parownika pochłania ciepło z powietrza, co powoduje kondensację i odpływ wilgoci. Dzięki temu centralny system klimatyzacji nie tylko obniża temperaturę w Twoim domu, ale także obniża wilgotność. Co pewien czas potrzeby jest przegląd klimatyzacji Warszawa.

Kiedy klimatyzatory pobierają wilgoć z powietrza, spływa uzyskana woda, powszechnie nazywana kondensatem, do kanalizacji. Chociaż ilość może się różnić, ludzie często są zaskoczeni, ile kondensatu wytworzy nowoczesny klimatyzator, czyli od 5 do 20 galonów wody dziennie! Klimatyzatory centralne są podłączone do instalacji wodno-kanalizacyjnej w Twoim domu, więc zawsze jest wyjście na skropliny.

Dopiero gdy te wyloty są zablokowane, wewnątrz domu pojawiają się przecieki. W takim przypadku jak najszybciej zadzwoń do specjalisty , aby rozwiązać problem i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Czynnik chłodniczy przepływający przez przewody przyczynia się do chłodzenia układu klimatyzacji. Jeśli obecnie posiadasz system klimatyzacji w swoim mieszkaniu, prawdopodobnie jest to właśnie to, co posiadasz. Dom wolnostojący ma zwykle kanały wentylacyjne, znajdujące się na strychu lub pod pustą przestrzenią. Podczas gdy wężownica skraplacza i parownika pracuje nad osuszaniem i chłodzeniem domu, kanały ułatwiają proces wymuszonego przepływu powietrza w systemie dzielonym — to przemieszcza powietrze wewnętrznie, aby dotrzeć do rejestrów, które wtłaczają powietrze do poszczególnych pomieszczeń/przestrzeni.

Należy zauważyć, że kanały są tym, co centralizuje system — jest to obieg zamknięty, który kontynuuje ten sam proces w celu utrzymania zadanej temperatury w domu.

System centralnego podziału jest najbardziej idealny do kontroli temperatury w całym domu . Chociaż możliwe jest skonfigurowanie systemu strefowego do kontrolowania niektórych obszarów, jeśli chcesz schłodzić oddzielne przestrzenie, najlepszym rozwiązaniem jest minipodział bez kanałów.

Mini Split bez kanałów: co to jest?

Istnieje kilka powodów, dla których system dzielenia bezkanałowego może być najlepszym wyborem dla właścicieli domów. Po pierwsze, jeśli właściciele domów chcą ochłodzić kilka pokoi lub nawet tylko jeden, jest to prawdopodobnie najlepsza opcja. Następnie, jak sama nazwa wskazuje, małe przestrzenie, które nie mają kanałów, są doskonałymi domami do zainstalowania rozwiązania klimatyzacyjnego typu mini split. Można je nawet dodać do dodatku do domu, gdy rozrywanie ścian w celu dodania kanałów nie jest opcją. Instalacja bezkanałowego systemu mini-split jest minimalnie inwazyjna. Możesz nawet umieścić go w garażu!

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż można uzyskać mini split do chłodzenia tylko jednego pomieszczenia, nie jest on jak okno lub przenośny klimatyzator. Jest to w zasadzie bezpośrednia alternatywa dla tradycyjnego systemu dzielonego, tylko że nie wymaga kanałów wentylacyjnych, aby wtłoczyć powietrze w całym domu.

Oto, jak to działa: bezkanałowy system podziału działa na pompie ciepła, która może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać, w przeciwieństwie do standardowej konfiguracji pieca / klimatyzacji, w której każda jednostka odpowiednio ogrzewa i chłodzi. Pompa ciepła przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. Dlaczego mówimy o cieple, kiedy mówimy o klimatyzacji? Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak chłodzenie powietrza, tylko odprowadzanie ciepła z jednego miejsca i dozowanie w innym miejscu. Tak więc, gdy na dworze jest gorąco, a Ty chłodzisz dom, wykorzystują czynnik chłodniczy do odprowadzania ciepła z domu, pozostawiając powietrze chłodne i wygodne. I odwrotnie, kiedy jest zimno zamiast wypompowywać ciepło z domu, proces jest odwrócony, a pompa ciepła przekazuje ciepło do domu z zewnątrz. Te mini-split systemy są zaskakująco skuteczne w tym procesie.

Wzmianka o czynniku chłodniczym powinna nas uzmysłowić, że montaż mini splitu jest nadal czymś, co powinien zrobić profesjonalista. Ponownie, jest to dość skomplikowany system, po prostu nie potrzebuje kanałów, aby funkcjonować. Jednostka zewnętrzna to skraplacz, często nazywany jednostką slim, ponieważ jest znacznie mniejszy niż tradycyjny skraplacz, a jednostka wewnętrzna to centrala wentylacyjna zamontowana na ścianie.

Jeśli chcesz schłodzić cały dom, po prostu zainstaluj indywidualne klimatyzatory pokojowe w każdej przestrzeni, którą chcesz schłodzić. Wykorzystuje powietrze wewnątrz każdego pomieszczenia do procesu chłodzenia i ogrzewania — wężownica jest wbudowana w centralę wentylacyjną.

Jeśli chodzi o energooszczędną, cichą, bezkanałową alternatywę, klimatyzatory typu mini-split to wspaniała rzecz do rozważenia.

Jednostka zapakowana: co to jest?

Pakowane Jednostka jest samowystarczalny system, który często jest umieszczony w telefonie lub modułowego domu, gdy jest pod ductwork domu w przestrzeni przeszukiwania. Są również często spotykane w kondominium i kompleksach mieszkaniowych, na których można odpocząć na płaskim dachu. Nazywa się je jednostkami opakowanymi, ponieważ zawierają zarówno elementy grzewcze, jak i chłodzące w tym samym systemie. Jednostka opakowana różni się od systemu dzielonego, ponieważ nie ma oddzielnego systemu wewnętrznego i zewnętrznego — oba elementy są umieszczone w jednej szafie.

Komponent klimatyzacji w zwartym systemie jest elektryczny, a elementem grzejnym może być gaz, co daje w rezultacie system elektryczny/gazowy lub może istnieć podwójny system elektryczny, w którym stosuje się pompę ciepła i klimatyzator. Kanały są, podobnie jak system centralnego podziału, niezbędnym elementem tego typu centrali.

Ile kosztuje klimatyzator?

Należy pamiętać, że kupując nowy klimatyzator, właściciele domów powinni wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze, nie jest mądrze sprawdzać w pudełku koszt dostawy nowego systemu. Renomowany wykonawca  wspólnie wyceni części i robociznę.

Praca jest ważną częścią wyniku i chcesz, aby firma, której możesz zaufać, wykonała prawidłową instalację . Ponieważ instalacja składa się z wielu elementów, niezależnie od tego, czy jest to system z centralnym podziałem, czy bezkanałowa, pracę wykona dwóch lub więcej instalatorów. Ceny różnią się w zależności od instalowanego sprzętu, co oznacza, że ​​jakość i rozmiar przyczyniają się do kosztów.

Ponadto, czy musisz wymienić przestarzały piec, aby był kompatybilny z nową, energooszczędną klimatyzacją? Czy twoje przewody są w naprawdę złym stanie? Ponownie, zależy to od wielu czynników.

Większość firm oferuje bezpłatne oceny wewnętrzne, aby podać cenę bez względu na Twoje potrzeby. Pamiętaj tylko, aby wybrać firmę, która do wykonania zadania zatrudnia kompetentnych technicznie, niezawodnych pracowników.

 

Leave a Reply