Jak naprawić cieknący kran w łazience?

Konserwacja kranu wodnego nie jest łatwym zadaniem. Ale tak czy inaczej, prędzej czy później prawie każdy z nas spotyka się z pytaniem, jak naprawić cieknący kran w łazience lub w kuchni. Oczywiście możesz skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty, ale co jeśli nie ma takiej możliwości. W takim przypadku możesz to naprawić samodzielnie, co rozważymy w tym artykule.

Przyczyn przeciekania kranu w kuchni lub w łazience może być wiele. Wszystko zależy od produktu i warunków jego użytkowania. Przyjrzyjmy się, jak samodzielnie naprawić cieknący kran kuchenny , ponieważ jest to najczęstszy problem z tym urządzeniem. Jak naprawić kran dwuzaworowy? Nie jest chyba tajemnicą, że dziś zwykłe krany zostały zastąpione kranami, które są w stanie jednocześnie mieszać zimną i gorącą wodę w wymaganej proporcji.

Ich konstrukcja może być inna.

Na przykład najpopularniejsze modele są wyposażone w dwa zawory: jeden do ciepłej wody, a drugi bezpośrednio do zimnej. W większości przypadków pod niebiesko-czerwonymi zaworami znajduje się przekładnia ślimakowa, w której konstrukcji znajduje się mała okrągła gumowa uszczelka, która z kolei uszczelnia wlot i wylot. Więc to właśnie ta uszczelka jest pierwszą przyczyną problemów, ponieważ dość szybko się zużywa. Aby zmienić tę samą uszczelkę, musisz zdemontować kran, czyli zawór. Co rozważymy poniżej. Wymiana uszczelki kranu Przerysuj linię środkową, czyli kran do miksera; Ostrożnie odkręć korpus zaworu, starając się go nie oderwać (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara); Zdemontuj starą uszczelkę, zabierz ją ze sobą i udaj się do najbliższego sklepu hydraulicznego, aby odebrać nową uszczelkę dokładnie wielkości starej. Jeśli nie można kupić, możesz to zrobić sam.Warto również wiedzieć jak udrożnić rury, opisano to tutaj https://www.duer.pl/jak-udroznic-rury/.

Wystarczy położyć uszczelkę na kawałku grubej gumy lub skóry, obrysować i wyciąć ostrym ostrzem lub nożyczkami;

Wymień starą uszczelkę na nową; Owiń uszczelkę (najlepiej płótnem) pod krawędzią zaworu; Mocno przykręcić obudowę, ostrożnie dokręcając kluczem. Szlifowanie gniazda kranu W większości przypadków wymienione uszczelki wiernie służą tylko do kilku dni, po czym znów zaczynają płynąć, jakby nie były wymieniane. A wszystko dlatego, że „siodełko” dźwigu, na którym opiera się nowa uszczelka, jest również bardzo zużyte (powstają wgniecenia i różne wgłębienia) i wymaga jego naprawy.

Aby rozwiązać ten problem, musisz użyć tak zwanego „stożka”, czyli specjalnego noża w korpusie. Należy go wkręcić w miejsce żurawia ślimakowego i obrócić np. za pomocą wiertarki, można również ręcznie. Wszystkie nierówności są polerowane. Dzięki temu uszczelka nie zostanie przecięta ani rozdarta. Naprawa kranów jednouchwytowych Nierzadko zamiast baterii dwuzaworowych w łazience czy kuchni instalowane są baterie jednouchwytowe, których urządzenie ułatwia regulację za ich pomocą ciśnienia wody, a także temperatury dzięki wielofunkcyjnej dźwigni: na przykład temperatura jest prawą lub lewą, a ciśnienie wody wzrasta i spada.

Tak więc w takich mieszarkach montuje się specjalne wkłady tarczowe lub kulkowe, są one znacznie trwalsze niż konwencjonalne uszczelki, ale też kosztują trochę więcej. Wcale nie jest trudno zidentyfikować, że wkład wymaga wymiany – woda z reguły zaczyna sączyć się i płynąć w stawach. Zewnętrznie różne typy mają wiele wspólnego, ale wewnętrzna struktura techniczna „balonów” i „dysków” jest zupełnie inna, więc nawet przy największej chęci wymiany jednego wkładu na inny jest to niemożliwe. Aby kupić nowy wkład, musisz znać jego dokładny model. Ogólnie rzecz biorąc, wymiana takiego wkładu nie jest taka łatwa, lepiej powierzyć tę sprawę profesjonaliście.

Leave a Reply