Jak skutecznie wyczyścić klimatyzator?

Łatwe czytanie
Klimatyzacja, w niektórych domach, spędza kilka miesięcy wolnego i zbierania kurzu. Wielu z nas zapomina o jego czyszczeniu i bez zastanowienia włączamy go bezpośrednio, ale to jeden z największych błędów. Cóż, kiedy zaczynamy go włączać, rozprowadzamy kurz i bakterie po całym pomieszczeniu.

Dlatego dziś opowiemy Ci o zaletach czyszczenia i sposobie, w jaki należy postępować z jego konserwacją. Nie trać szczegółów!

Klimatyzacja i zalety jej czyszczenia

Powietrze wydmuchiwane przez klimatyzator będzie czystsze, czystsze i wolne od bakterii. Jego czystość jest bardzo ważna dla osób, które mają problemy z oddychaniem. Poprawi efektywność energetyczną urządzeń, ponieważ do ich chłodzenia zużyjesz mniej energii. Możliwość wystąpienia usterek jest ograniczona.
Urządzenie będzie działać dłużej.
Po włączeniu unika się nieprzyjemnych zapachów.
Klimatyzator należy czyścić przed i po dłuższym okresie użytkowania. A dokładniej na początku i pod koniec lata.

Jeśli urządzenie jest wyposażone w pompę ciepła, należy ją czyścić również na początku i na końcu sezonu zimowego.

Nie jest to wcale skomplikowane i nie zajmie Ci więcej niż 30 minut. W przypadku, gdy instalacja klimatyzacyjna ma moc większą niż 5 kW, konserwacja musi być przeprowadzona przez uprawnionego fachowca, zgodnie z przepisami dotyczącymi instalacji cieplnych budynków.

W ten sposób powinniśmy czyścić i używać tych urządzeń

Wyczyść filtry

Filtr odpowiada za zapewnienie jakości powietrza, którym oddychasz, zbieranie roztoczy, bakterii i wirusów. Aby go wyczyścić, otwieramy pokrywę dolnej szczeliny, wyjmuje się uchwyt filtra i przechodzi odkurzacz.

Jeśli jest bardzo zabrudzony, można go zanurzyć w zimnej wodzie, nigdy w gorącej . Następnie można go umyć mydłem antybakteryjnym i spłukać dużą ilością wody. Jednym ze sposobów czyszczenie jest ozonowanie, wiecej o tym możesz poczytać na stronie https://www.duer.pl/ozonowanie-klimatyzacji/

Następnie należy go umieścić w miejscu, w którym nie ma bezpośredniego światła słonecznego lub innego źródła ciepła. Rurki znajdujące się w szczelinie za filtrem należy dokładnie wyczyścić, czyli eliminuje bakterie . Należy pozostawić otwarte do wyschnięcia.

Wyczyść wewnętrzny podział

Przy pomocy niewielkiej ilości wody z mydłem szczelinę dokładnie czyści się, nie zapominając o kratach, ponieważ gromadzi się tam dużo brudu. Na koniec należy osuszyć obszar czystą szmatką.

Sprawdź jednostkę zewnętrzną

W takim przypadku możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, ale jeśli coś rozumiesz, możesz to zrobić samodzielnie. Sprawdź, czy wloty powietrza i rura spustowa nie są zatkane. Zalecają również czyszczenie akumulatora wymiennego szczotką lub sprężonym powietrzem dla prawidłowego działania.

Sprawdź gaz chłodniczy

Sprawdź napełnienie gazowego czynnika chłodniczego , aby upewnić się, że nie ma wycieków. Jeśli Twoje urządzenie wymaga wielu ładowań gazu w ciągu jednego lata, oznacza to, że masz wyciek. W takim przypadku musisz skontaktować się z profesjonalistą.

Zawsze musimy odpowiedzialnie korzystać z klimatyzacji

Aby zapewnić komfortowe warunki, wystarczy temperatura około 25 stopni. Nie powinniśmy stale zmieniać temperatury, ponieważ doprowadzi to do wyższego zużycia energii elektrycznej .

Klimatyzacji należy używać go w sposób odpowiedzialny. Musimy pamiętać o wyłączaniu go, gdy nie ma nas w domu i zakrywaniu go, gdy nie jest używany przez dłuższy czas.

Czy klimatyzacja wpływa na przenoszenie koronawirusa?

Kilka towarzystw medycznych i federacji sektora klimatyzacji wypowiedziało się, wykazując swój sceptycyzm i brak naukowych dowodów na to, że klimatyzatory ułatwiają rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ale przyznają też, że jeszcze nie wszystko jest znane i zalecają pewne środki. Dobrą metodą jest ozonowanie firm.

Można by pomyśleć, że powietrze jest strumieniem, który miesza się, filtruje i ponownie krąży, więc jeśli rury nie byłyby inne, wpływ koronawirusa powinien wystąpić w tym samym pomieszczeniu z klimatyzacją.

Inna z teorii krążących w sieci opiera się na fakcie, że jeśli następuje recyrkulacja powietrza bez jego wymiany, wirus nadal się kręci.

Latem trzeba uważać na klimatyzację i jak najbardziej sprzyjać temu, by spotkania odbywały się na otwartej przestrzeni

Na otwartej przestrzeni następuje odnowienie powietrza i zmniejszenie ryzyka infekcji. W zamkniętej przestrzeni, jeśli nie masz naturalnej wentylacji, ale klimatyzację i to samo powietrze w pomieszczeniu jest ograniczone do recyrkulacji, wirus również się recyrkuluje.

W ten sposób należy stosować AA, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa
Jeśli w przestrzeniach zewnętrznych niskie stężenie wirusa minimalizuje ryzyko, w zamkniętych miejscach i rozmawiających ludziach rozmnaża się. W nich klimatyzacja staje się pojazdem transmisyjnym.

Według portalu w odniesieniu do działania systemów ważne jest, aby unikać recyrkulacji powietrza. Idealnie jest pracować z powietrzem zewnętrznym. Planowanie jego użycia przed i po przybyciu klientów lub pracowników również przyczyni się do lepszej wentylacji.

Właściwa konserwacja klimatyzatorów jest niezbędna, aby zminimalizować ryzyko.

Maszyny muszą być objęte protokołami czyszczenia i dezynfekcji, tak jak te, których nauczyliśmy Cię wcześniej. Właściwa konserwacja filtra ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się.

Nie obniżaj klimatyzacji poniżej 18ºC to kolejne ze środków ostrożności wskazanych przez profesjonalistów na tym portalu mieszkaniowym. Nadmierne zimno lub różnica temperatur na zewnątrz może osłabić mechanizmy obronne i spowodować infekcje dróg oddechowych, co obecnie nie jest zalecane.

Rząd przygotował przewodnik z zaleceniami

Odnowienie powietrza jest najważniejszym parametrem. Jeśli to możliwe, zalecane jest minimum 12,5 litra na sekundę (l / s) na mieszkańca, co jest wartością, którą rozporządzenie dotyczące instalacji cieplnych w budynkach przypisuje dobrej jakości powietrzu. Aby zapewnić tę minimalną wartość, możesz pracować w dwóch kierunkach: zwiększyć wentylację lub zmniejszyć zajętość przestrzeni.

Wskazane jest sprawdzenie, czy sprzęt odpowiedzialny za wymianę powietrza działa przynajmniej w swoich nominalnych warunkach projektowych i czy możliwe straty ciśnienia, zwłaszcza wewnętrzne w systemie, są minimalne (filtry zatykające się itp.).

Jeśli system ma określone regulatory jakości powietrza (sondy CO2 itp.), Zaleca się ich odłączenie, nadając priorytet przepływowi w systemie (zgodnie z harmonogramem). W szczególności w godzinach pracy zaleca się pracę z maksymalnym przepływem dozwolonym przez system od dwóch godzin przed otwarciem i do dwóch godzin po zamknięciu. W pozostałych godzinach tygodnia, w tym w weekendy, zaleca się, aby system nadal pracował przy niskim natężeniu przepływu , ale nigdy na poziomie poniżej 25% nominalnego natężenia przepływu powietrza.
W urządzeniach, które to umożliwiają, przewodnik zaleca wyeliminowanie lub zmniejszenie recyrkulacji powietrza, gdy tylko pozwalają na to warunki pracy.

W przypadku rekuperatorów obrotowych przed uruchomieniem zaleca się przeprowadzenie przeglądu. Z drugiej strony w rekuperatorach płytowych zaleca się sprawdzenie ewentualnych wycieków.
Jeśli istnieje określony system wyciągowy dla toalety lub innych obszarów połączonych z biurem – takich jak przebieralnie – zaleca się, aby były one stale aktywne.

Gdy budynek pierwotnie nie ma systemów wentylacji mechanicznej, przewodnik zaleca otwieranie dostępnych okien, sprzyjając wentylacji krzyżowej . Regularna wentylacja okien jest zalecana nawet w budynkach z wentylacją mechaniczną.
Zaleca się nie zmieniać nastawy temperatury ani ogrzewania lub chłodzenia.
Zakresy regulacyjne dotyczące wilgotności względnej – od 30% do 70% – są uważane za wystarczające, dlatego zaleca się utrzymanie ustalonych wcześniej wartości zadanych w budynku.

W przypadku, gdy w budynku znajdują się „klimakonwektory”, „rozdzielacze” cewek indukcyjnych lub inne typy jednostek wewnętrznych z bezpośrednim odparowaniem, zaleca się, aby urządzenia te pracowały rytmicznie i solidarnie z jednostkami zewnętrznymi. Przewodnik zaleca zwiększenie, na ile to technicznie możliwe, filtracji recyrkulowanego powietrza, o ile pozwala na to sprzęt, i pod warunkiem, że gwarantowane jest nominalne natężenie przepływu powietrza w urządzeniu.

Jeśli pomieszczenie ma trudności z uzyskaniem zadowalającej wentylacji, zaleca się stosowanie urządzeń przenośnych wyposażonych w wysokosprawne filtry HEPA, zlokalizowanych w leczonych pomieszczeniach.
W dokumencie uznano, że czynności konserwacyjne są równie istotne, jak działanie systemu. W związku z tym w przypadku tych budynków i zakładów, które zamknęły lub zaprzestały działalności, przed ponownym otwarciem zaleca się przeprowadzenie ogólnego przeglądu instalacji klimatyzacji, wyczyszczenie kratek, nawiewników, filtrów i baterii. A jeśli instalacja służy do wentylacji, wygodnie jest przeprowadzić proces odpowietrzania zarówno budynku, jak i instalacji.

Przewodnik nie uznaje za obowiązkowe czyszczenia kanałów w przypadku przestrzegania wcześniejszych zaleceń dotyczących zwiększenia dopływu powietrza zewnętrznego, braku recyrkulacji i zatrzymania rekuperatorów obrotowych.

Zaleca się wymianę filtrów powietrza zgodnie z programem konserwacji już ustalonym w każdym budynku.
Uważa również, że wskazane jest sprawdzenie i wyczyszczenie jednostek impulsowania i powrotu.
Przewodnik podkreśla potrzebę bezpiecznego działania w przypadku wymiany filtrów. Środki ochrony będą typowe, łącznie z obowiązkową ochroną dróg oddechowych i rękawiczkami dla wszystkich.

W przypadku ewentualnego pozytywnego przypadku COVID-19 zaleca się wentylację przestrzeni, w której przebywała osoba, przez co najmniej cztery godziny. Wentylacja powinna rozpocząć się co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem dezynfekcji.

Leave a Reply