Jak urządzić biuro

W obecnych czasach nie wystarczy wrzucić naszych pracowników do pomieszczenia i oczekiwać, że ich produktywność i nastrój będą w najlepszym porządku. Dobre biuro musi być urządzone w taki sposób, aby stymulowało naszą kreatywność i pozwalało wykonywać nasze obowiązki w sposób należyty. Jak to zrobić? Od czego to zależy? Czy wielkość biura pomaga, czy raczej przeszkadza? Spróbujmy znaleźć odpowiedź wspólnie.

Ciężko znaleźć gorszą sytuację dla pracodawcy, kiedy pracownicy źle czują się w miejscu swojej pracy. Biuro nie może być traktowane jak fabryka i musi być odpowiednio zaprojektowane i urządzone. Tyczy się to zarówno zawodów uznawane za kreatywne, jak i niekreatywne. Coraz popularniejsze stają się biura typu open space, będące miejscami wyciągającymi to, co najlepsze z pracowników podczas burzy mózgów.

Wyposażenie

Zacznijmy od odpowiedniego wyposażenia biura. Najważniejsze dla każdego pracownika jest biurko. To właśnie przy nim spędza się największą ilość czasu podczas dnia i bez dobrego biurka praca będzie męką. Parametry, jakie nas interesują, to wielkość biurka, wysokość i… jego oświetlenie. Lampka, która będzie nam pomagała w pracy w biurze, powinna emitować przyjemne światło – nie powinno one oślepiać ani niepotrzebnie nadwyrężać wzroku. Jednakże korzystajmy jak najwięcej ze światła dziennego.

Wysokość biurka powinna być jak najbardziej uniwersalna, a na biurku powinno znaleźć się wystarczająca miejsce zarówno dla klawiatury naszego komputera, jak i segregatorów z dokumentami. Dużo będzie zależało od samego pracownika i jak on sam będzie organizował swoje miejsce pracy.

Odpowiednie miejsce

Innym ważnym aspektem jest ilość miejsca w biurze. Nie musimy popadać w skrajność i wynajmować pomieszczenie o metrażu boiska do piłki nożnej, ale postarajmy się o zapewnienie miejsca na swobodne poruszanie się. Czasami zwykłe rozprostowanie nóg może być dla biurowego pracownika zbawienne.

Dodatkowo warto sprawić, że pomieszczenie socjalne, którym może być kuchnia lub osobny pokój będzie miało niezobowiązujący nastrój – to ma być miejsce odpoczynku i chwilowego relaksu. Niech wystrój będzie lekki i przyjazny.

Dla pracowników

Ten zestaw wskazówek powinien być pomocą dla osób otwierających lub wynajmujących swoje własne biuro. Każdy posiada swój własny zmysł estetyki, ale pamiętajmy – biuro ma być dla pracowników. Powinniśmy odłożyć jako szef nasze preferencje i oddać to pomieszczenie pracownikom.

Leave a Reply