Jaki rodzaj klimatyzacji powinieneś kupić?

Zasilacze okienne i dzielone to dwa najpopularniejsze typy zasilaczy dostępnych do użytku domowego. Oba mają z grubsza te same funkcje, ale są dostępne w różnych formatach. Ze względu na ich rozmiary i konstrukcje, każda z nich ma pewne nieodłączne zalety i wady.

Klimatyzatory okienne są najczęściej używanymi klimatyzatorami do pojedynczych pomieszczeń. Wszystkie komponenty klimatyzatora są wbudowane w jedną skrzynkę. W rezultacie AC okna są znacznie łatwiejsze do zainstalowania niż rozdzielone AC. Zwykle montuje się je na parapecie lub otworze w ścianie. Z drugiej strony działające komponenty w tym samym pudełku oznaczają, że są głośniejsze niż dzielone AC. Są najlepszą opcją dla małych pomieszczeń i mają przystępną cenę.

Dzielone jednostki AC, jak nazwa sugeruje, mają dwie jednostki. Jednostka wewnętrzna jest umieszczona w domu, a druga na zewnątrz. Ponieważ sprężarka jest umieszczona w jednostce zewnętrznej, rozdzielone AC są cichsze niż AC typu okienkowego. Dzielona konstrukcja utrudnia instalację klimatyzatora, ponieważ musisz wywiercić otwory w ścianie, aby poprowadzić kable i rury łączące dwie jednostki. Można je zainstalować w pomieszczeniu bez okien, co jest zaletą, której nie zapewniają okna AC. Mają elegancki wygląd i są dostępne w pięknych wzorach, które mają pasować do reszty pomieszczenia. Są jednak nieco droższe niż klimatyzatory okienne. Warto wiedzieć ile kosztuje montaż klimatyzacji.

Skąd wiesz, jaka pojemność jest odpowiednia dla Twojego pokoju?

Po podjęciu decyzji o rodzaju klimatyzatora należy określić wydajność klimatyzatora. Wydajność klimatyzatorów mierzona jest w tonach. Dzielone i okienne AC są dostępne w różnych pojemnościach, od 1 do 2 ton. Tonaż AC nie odnosi się do jego wagi; jest to jednostka używana do określenia szybkości, z jaką klimatyzacja może chłodzić pomieszczenie. Mówiąc prościej, większe pomieszczenie wymaga klimatyzatora o wyższym tonażu. Nie każda tania klimatyzacja da radę.

Dokładnym sposobem określenia wymaganej wydajności jest uwzględnienie czegoś, co nazywa się BTU. BTU to standardowa jednostka miary używana do klasyfikacji klimatyzatorów. Im wyższa wartość BTU, tym lepsze chłodzenie klimatyzatora. Pojedyncza tona jest oceniana na 12000 BTU. Zgodnie z międzynarodowymi standardami mówi się, że na każdą stopę kwadratową potrzeba około 20 BTU. Liczba może się również zmieniać w zależności od temperatury otoczenia w pomieszczeniu i innych czynników.

Poniższa tabela pomoże Ci określić właściwy tonaż w oparciu o wielkość pomieszczenia i budżet wymagany dla preferowanego typu klimatyzacji. Należy pamiętać, że zakresy cen są szacunkowe i mają jedynie charakter informacyjny.

Większy tonaż oznacza, że ​​klimatyzator może być droższy, ale cena klimatyzatora może również różnić się w zależności od jego funkcji i efektywności energetycznej.

Chociaż wielkość pomieszczenia jest najważniejszą rzeczą do rozważenia przy określaniu tonażu, istnieje kilka innych czynników, które również wymagają uwagi. Na przykład należy wziąć pod uwagę wielkość okien i ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. To ważne, zwłaszcza latem, ponieważ światło słoneczne wpadające do pomieszczenia może również znacznie podnieść temperaturę. Jeśli masz duże okno, które jest skierowane w stronę słońca o określonej porze dnia, potrzebujesz klimatyzatora o wyższym BTU. Podobnie ma znaczenie liczba lamp używanych w pomieszczeniu. Większa liczba urządzeń elektronicznych działających w pomieszczeniu może znacznie zwiększyć temperaturę.

Jak wybrać najbardziej energooszczędny prąd zmienny zgodnie z potrzebami?

Jednym z głównych powodów, dla których niektórzy ludzie unikają zakupu klimatyzatora, są koszty eksploatacji. Sprawność klimatyzatora była wcześniej oznaczana jako EER (współczynnik efektywności energetycznej), ale ponieważ temperatury w Indiach różnią się w zależności od pory roku, wprowadzono nowy standard – ISEER (indyjski sezonowy współczynnik efektywności energetycznej). Jest to stosunek wydajności chłodniczej klimatyzatora (BTU, tonaż) do całkowitego zużycia energii. Oceny ISEER są zwykle oznaczane jako oceny w gwiazdkach, które pomagają łatwo zidentyfikować energooszczędne klimatyzatory. Im wyższa liczba gwiazdek, tym lepsza efektywność energetyczna klimatyzatora. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ratingach ISEER i ich znaczeniu, nie zapomnij przeczytać naszego artykułu na ten temat.

Klimatyzatory o podobnych wydajnościach niekoniecznie muszą mieć taki sam pobór mocy. Dlatego niektóre AC mają lepszą ocenę ISEER niż inne. Niestety te klimatyzatory też są drogie. W takich przypadkach ważne jest, abyś wiedział, czy zakup droższego, ale wydajniejszego wariantu jest drogą.

Aby zrozumieć to bardziej szczegółowo, weźmy przykład modelu X i modelu Y, dwóch AC o tej samej pojemności 12 000 BTU (1 tona). Model X ma pobór mocy 2000 watów, a model Y ma pobór mocy 1500 watów. Oczywiście model Y jest bardziej wydajny, ale kosztuje również Rs. 5000 więcej.

Aby wiedzieć, który z tych dwóch modeli jest bardziej wydajny, obliczmy, ile pieniędzy można zaoszczędzić dzięki modelowi Y w porównaniu z modelem X w ciągu jednego roku użytkowania. To z kolei powie Ci, jak szybko możesz odzyskać dodatkowe Rs. 5000 płacisz za to. Załóżmy, że klimatyzator będzie używany przez około sześć godzin dziennie, przez sześć miesięcy w roku, biorąc pod uwagę, że nie używamy go zbyt często w porze deszczowej i zimowej. To oznaczałoby 1080 godzin (180 dni x 6 godzin) użytkowania w ciągu roku. Musisz również znać stawkę jednostki energii elektrycznej (kWh) w Twojej okolicy. Jako przykład weźmy stawkę jednostkową (kWh) jako Rs. 5.

Dodatkowe oszczędności z modelu Y będą:

(Liczba godzin x Różnica w zużyciu energii między X i Y AC) / (1000 watów / kilowat) x (Stawka jednej jednostki)

(1080 godzin x 500 watów) / (1000 watów / kilowat) x (Rs 5 kWh) = Rs. 2700

Oznacza to, że odzyskanie dodatkowych Rs przez model Y zajmie około dwóch lat. Wydano na to 5000, co jest lepszą opcją na dłuższą metę.

Uwaga: to tylko szacunki, a rzeczywista wydajność i oszczędności mogą się różnić w zależności od użycia i lokalizacji.

AC z falownikiem

Jeśli rachunki za prąd są Twoim głównym zmartwieniem, AC z falownikiem jest jedną z najlepszych opcji, na jakie możesz się zdecydować. W tradycyjnych klimatyzatorach sprężarka, gdy jest aktywna, pracuje z maksymalną prędkością lub jest wyłączona. Ten proces ciągłego włączania i wyłączania sprężarki, aby dostosować się do zmian temperatury, pochłania dużo energii. Klimatyzatory wyposażone w falownik, w przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów, stale sterują obrotami silnika sprężarki, aby dostosować się do niewielkich zmian temperatury w pomieszczeniu. Mówi się, że klimatyzatory inwerterowe są znacznie bardziej wydajne niż zwykłe klimatyzatory. Mówi się również, że zasilacze prądu przemiennego wyposażone w falownik mają lepszą wydajność i dłuższą żywotność.

Filtry:
Oprócz pojemności i zużycia energii należy wziąć pod uwagę inne funkcje. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, są rodzaje i liczba filtrów powietrza w klimatyzatorach . Większość producentów oferuje obecnie filtry antybakteryjne, które pomagają dezynfekować powietrze z bakterii i innych zarazków w celu zbudowania zdrowego środowiska. Niektóre klimatyzatory mają również filtry usuwające zapachy.

Przepływ powietrza:
Prawie każdy dzisiejszy klimatyzator ma klapy, które można ręcznie przesuwać w celu przekierowania powietrza. Niektóre inne dają możliwość korzystania z pilota i automatycznego sterowania kierunkiem nawiewu.

Inne funkcje:
Możesz także zdecydować się na zasilacz sieciowy, który jest dołączony do pilota z cyfrowym wyświetlaczem. To bardzo pomaga w kontrolowaniu wielu funkcji. Na przykład pomaga w korzystaniu z trybu timera, który może włączać i wyłączać klimatyzator zgodnie z własnymi preferencjami. Należy również wziąć pod uwagę poziom hałasu klimatyzacji, zwłaszcza jeśli planujesz zainstalować go w sypialni. Poziomy hałasu klimatyzatora są zwykle podane w szczegółach specyfikacji.

Czynniki chłodnicze:
Czynniki chłodnicze to jedne z najważniejszych elementów klimatyzatora . Są to płyny, które przechodzą przez cykle przemiany fazowej z cieczy na gaz iz powrotem, aby zapewnić chłodne powietrze z klimatyzacji. Najpopularniejszym czynnikiem chłodniczym do dziś jest R22. Ten czynnik chłodniczy jest wycofywany przez R410a, który jest znany jako bardziej przyjazny dla środowiska. R410a ma również niską temperaturę wrzenia, co oznacza, że ​​jest bardziej energooszczędny. Klimatyzator wykorzystujący R410a jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także ekonomiczny w dłuższej perspektywie.

Zaawansowane funkcje:
Oprócz tych ogólnych funkcji można również wybrać dodatkowe funkcje, takie jak gorący i zimny AC. Te klimatyzatory stają się coraz popularniejszym trendem na rynku. Te klimatyzatory są jak klimatyzatory na każdą pogodę. Mogą być używane nie tylko jako klimatyzatory latem, ale mogą być również używane jako grzejniki pokojowe podczas zimy. Niektóre klimatyzatory mają również funkcje adaptacyjne. Te klimatyzatory są wyposażone we wbudowane czujniki, które oceniają otoczenie w pomieszczeniu i odpowiednio dostosowują powietrze wokół ludzi. Niektóre klimatyzatory mogą również zmieniać kierunek przepływu powietrza w kierunku pomieszczenia, w którym przebywają ludzie.

Klimatyzatory to duże, nieporęczne jednostki, których trudno przeoczyć, szczególnie w małych pomieszczeniach. Poszukaj takiego, który pasuje do wnętrza Twojego domu. Jak wspomniano, rozdzielone AC są dostępne w wielu wersjach, ale ponieważ okna AC zaczęły być coraz rzadziej używane, możesz nie znaleźć wielu opcji. Jeśli jesteś kimś, kto lubi inteligentne funkcje, powinieneś również poszukać AC z obsługą Wi-Fi. Te inteligentne funkcje umożliwiają sterowanie klimatyzatorem za pomocą smartfona lub tabletu za pomocą aplikacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasilaczach z obsługą Wi-Fi, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Wreszcie jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę kupując klimatyzator, jest jego gwarancja. Większość producentów zapewnia minimalną gwarancję od jednego do dwóch lat. Niektórzy producenci zapewniają również dodatkową gwarancję na kluczowe komponenty, takie jak sprężarka. Okres gwarancji na te elementy jest zwykle znacznie dłuższy niż gwarancja kompleksowa udzielona na klimatyzator. ResQ oferuje również RCP (ResQ Care Plan) dla przedłużonej gwarancji, a także konserwacji. Wszystko to powinno pomóc w wydajnej pracy klimatyzatora, zmniejszając w ten sposób zużycie energii elektrycznej. Oznacza to niższe rachunki za prąd. Jeśli jeszcze na to nie zdecydowałeś, przeczytaj więcej o tym, jak prawidłowo konserwować klimatyzator.

Ponieważ lato jest tuż za rogiem, uważamy, że jest to właściwy czas, aby wyjść i kupić klimatyzator. Po prostu wpadnij do najbliższych sklepów Reliance Digital. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie model. Teraz możesz również zamówić klimatyzator online w ciągu minuty, a my przywieziemy go i skonfigurujemy dla Ciebie.

Leave a Reply