Jakie są zalety dobrego wykończenia biura

Co dokładnie oznacza termin fit-out?

Fit-out to w istocie kompleksowa realizacja wnętrz. Na tego typu rozwiązanie składa się wiele mniejszych (pod) zamówień dostarczanych przez dostawców na elementy takie jak zespoły technologiczne, systemy ścianek działowych, wykładziny, oświetlenie itp. Wisienką na torcie jest samo wyposażenie wnętrz. Dostarczamy klientowi zarówno standardowe meble TECHO, jak i elementy na zamówienie. Projekt może z łatwością obejmować od 20 do 30 różnych dostawców. Jako generalny wykonawca i koordynator fit out biur Warszawa jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie, aby przestrzeń spełniała również wymogi ppoż., BHP itp. zezwolenie zostało udzielone. Te kroki wymagają np. współpracy z Urzędem Budowlanym i ogólnej koordynacji poszczególnych stron.

Jakie widzisz główne zalety tego rozwiązania?

Wykończenie jest korzystne dla klienta, ponieważ oszczędza jego czas i przenosi odpowiedzialność na jednego dostawcę. Podczas realizacji projektu klient ma więc do czynienia z jednym partnerem, który odpowiada za całą komunikację i nadzór nad wszystkimi etapami od A do Z, gdzie Z w naszym przypadku jest dostawą mebli.

„Wykończenie jest korzystne dla klienta, ponieważ oszczędza jego czas i przenosi odpowiedzialność na jednego dostawcę.”
Kiedy zacząłeś dostarczać fit-outy?
W 2000 roku odpowiedzieliśmy na wymagania klienta, który chciał nie tylko mebli, ale kompleksowego rozwiązania; w skrócie , chcieli jednego partnera, który przejmie odpowiedzialność za realizację całego projektu.

Wcześniej działaliśmy tylko jako dostawca mebli. Przyjechaliśmy na miejsce, gdy wnętrze było gotowe i wymagało jedynie umeblowania. Następnie odpowiedzieliśmy na drobne dodatkowe prośby, takie jak dostarczenie dywanów. Klient zapytał nas, czy jesteśmy również w stanie przygotować dla nich dokumentację projektową. Z biegiem czasu przychodziło nam coraz więcej próśb i postanowiliśmy na nie odpowiedzieć.

Wśród pierwszych kompleksowych projektów znalazł się punkt handlowy Zara. Po drodze musieliśmy się wiele nauczyć, ale pokazaliśmy, że potrafimy odzwierciedlić wymagania jak ma być aranżacja biur klienta i teraz nie jesteśmy już tylko dostawcą mebli, ale generalnym wykonawcą rozwiązań wykończeniowych. W rzeczywistości dzisiaj czeska dywizja generuje 60% swoich obrotów z fit-outów.

Która faza aranżacji jest według Ciebie najbardziej wymagająca?

Najbardziej złożoną i zarazem najważniejszą częścią jest przygotowanie projektu. Kiedy wszystkie podstawowe informacje zostały zabezpieczone, a dokumentacja projektowa dobrze przygotowana, reszta projektu powinna być po prostu rutyną. Kierownik projektu musi mieć jasne wyobrażenie o tym, co zostanie rozwiązane.

Z całkowitego czasu pracy nad projektem przygotowanie zajmuje około 70%. Reszta jest stosunkowo proste , ponieważ każdy jest jasne, co należy zrobić. Standardowy projekt wykończeniowy trwa zazwyczaj około roku od przygotowania projektu do ostatecznej dostawy. Niestety podczas dostawy może się zdarzyć sytuacja, że klient zdecyduje się na poważną zmianę nie uwzględnioną w pierwotnym planie.

W takich sytuacjach jesteśmy w stanie odpowiedzieć na nowe wymagania, choć oczywiście skomplikuje to prace budowlane. Z reguły drobne zmiany nie powodują większych komplikacji i jesteśmy przyzwyczajeni do wprowadzania ich do naszej pracy.

„Przygotowanie zajmuje około 70% całkowitego czasu pracy nad projektem”.
Jak tworzysz zespół wdrożeniowy? Jakie są poszczególne funkcje w zespole?
Są oni odpowiedzialni za poszczególne transakcje.

Jest to stosunkowo złożony system alokacji odpowiedzialności. Czasami konieczne jest również zaangażowanie osób, które dostarczają zewnętrzne wyposażenie budynku.

Czy znasz jakieś trendy dotyczące wyposażenia wnętrz biurowych?
Dzięki technologii IT projektowanie stanowisk pracy zmienia się znacząco. Standardowe pojęcie z każdej osoby mającej stałe miejsce do pracy z dużym biurkiem i dużo miejsca do przechowywania została postawiona na głowie.

Wiele firm działa dziś na zasadzie home office, w której ludzie nie muszą codziennie chodzić do biura. Pracownicy dzielą stanowiska pracy i mogą się przemieszczać – istnieją strefy w postaci kawiarni, barów i przestrzeni relaksu. Biura zaczynają być inteligentne. Wchodząc do takiego biura nie ma potrzeby włączania światła, regulacji ogrzewania czy zasłaniania żaluzji. Wszystko dzieje się automatycznie i indywidualnie. Klienci coraz częściej instalują budki telefoniczne do rozmów prywatnych. Spotkaliśmy się również z instalacją siłowni bezpośrednio w pomieszczeniach biurowych .

To postępy w technologii umożliwiają pracownikom swobodne poruszanie się i pozostawanie w kontakcie. Trend ten został wyznaczony przez firmy IT, ale teraz zaczyna przenikać również do sektora bankowego, który tradycyjnie był bardzo konserwatywnym środowiskiem. Wcześniej każdy miał swoje zamknięte biuro. Dziś priorytetem jest środowisko o większej wolności i otwartości. Nie jest niczym niezwykłym, że dyrektor zarządzający siedzi na tej samej otwartej przestrzeni, co jego podwładni. Pracodawcy zastanawiają się teraz nad zatrzymaniem personelu, nie tylko poprzez pakiety finansowe, ale także poprzez zapewnienie atrakcyjnego środowiska pracy. To też pomaga przyciągnąć nowych pracowników.

Leave a Reply