Napraw nieszczelny kran – tak to działa

Cieknący kran kosztuje
Bardziej jak myśli większość ludzi. Ponieważ lekko cieknący kran potrzebuje około 150 litrów cennej wody pitnej miesięcznie, kran, który traci kroplę na sekundę, potrzebuje łącznie 17 litrów dziennie, co odpowiada 6000 litrom wody pitnej rocznie! Dlatego trzeba się spieszyć, gdy cieknie kran.

Szybkie natychmiastowe działanie w przypadku kapiącego kranu
Jeśli zauważysz, że kran nagle zaczyna cieknieć, możesz pomóc sobie zakręcając zawór narożny, który jest zamontowany pod zlewem. Jeśli jest zamknięty, kapanie ustaje po krótkim czasie. Jeśli znowu potrzebujesz wody, musisz ponownie otworzyć zawór kątowy.

Sztuczka ze sznurkiem/sznurkiem
Jest to sposób na uniknięcie dokuczliwego kapania , który często jest niezbędny w hotelu lub mieszkaniu wakacyjnym, gdzie nie ma dostępu do zaworów odcinających.
Zawiąż nitkę wokół kranu, aby kropla została przez niego wchłonięta. Jest to najlepiej niech ciąg powiesić trochę drogę do odpływu. Kran nadal cieknie, ale możesz cieszyć się nocnym odpoczynkiem bez kapania.

Jeśli nie możesz znaleźć nitki w bagażu, pomocne może być również założenie skarpetki na kran.

Samodzielna naprawa cieknących kranów

Najpierw poszukaj zaworów narożnych pod zlewem lub toaletką, zamknij oba i spuść ciśnienie z linii, otwierając na krótko oba krany. Jeśli jest kran do prysznica lub wanny, musisz odciąć dopływ wody do całego mieszkania, ponieważ nie mają one osobnego zaworu odcinającego.

Teraz musisz zdjąć uchwyty kranu, zaleca się wymianę obu uszczelek na ciepłą i zimną wodę, jeśli kran przecieka. Uchwyty można zdjąć, po prostu je pociągając. Ale może się też zdarzyć, że wcześniej trzeba będzie poluzować dwie śruby.

To, co teraz widzisz, to zawory. Odkręć ten zawór od prowadnicy, najlepiej zrobić to za pomocą odpowiedniego klucza lub szczypiec do pomp wodnych. Uważaj, aby się nie poślizgnąć, może to spowodować poważne obrażenia. Na dolnym końcu zaworu widać nieszczelną uszczelkę, która jest zabezpieczona metalową podkładką i śrubą. Musisz wymienić tę uszczelkę, jeśli nie masz odpowiedniej, możesz ją kupić w dowolnym sklepie z narzędziami. Jeśli nie przyjdziesz do sklepu z narzędziami, możesz odwrócić uszczelkę i ponownie zainstalować zawór, ale to rozwiązanie nie trwa długo.

Po włożeniu nowych zaworów, przykręć kran z powrotem do końca, powinien teraz działać ponownie bez kapania.

Nieszczelna bateria jednouchwytowa

Inaczej działa się z bateriami jednouchwytowymi , ponieważ nie zawierają one konwencjonalnych zaworów, ale wkłady, a za uszczelnienie w nich odpowiadają ceramiczne krążki.

Niektóre baterie jednouchwytowe mają wymienne wkłady, które można po prostu wymienić. Zapytaj o cenę wcześniej, jednak jeśli bateria jest już starsza, często warto wymienić ją na zupełnie nową.

Zanim jednak kupisz nowy wkład do baterii , powinieneś spróbować wyczyścić stary, ponieważ mikroskopijne osady kamienia są często odpowiedzialne za nieszczelności w baterii.

W tym celu wyjmij wkład i włóż go do środka do czyszczenia octu lub kwasku cytrynowego, po czasie działania jednej godziny całkowicie usuń kamień z wkładu i ponownie zamontuj kran i sprawdź, czy nadal kapie.

Dźwignia baterii na pierwszy rzut oka jest trudna do poluzowania. Ale najczęściej śruba jest ukryta pod małym niebiesko-czerwonym znakiem, który pokazuje, w którym kierunku płynie ciepła lub zimna woda. Ostrożnie podważ to śrubokrętem.

Leave a Reply