Sufity napinane – wady i zalety tkanin i obrazów z PCV

Te wykończenia sufitów coraz częściej stają się częścią naszego życia – są montowane bardzo szybko, pięknie wyglądają i nie wymagają przygotowania powierzchni. Tak więc dzisiaj w porządku obrad sufity napinane, których zalety i wady rozważymy szczegółowo.

Dwa z materiałów, z których wykonane są sufity napinane, to folia PVC i tkanina. Ponieważ te materiały mają nieco inne właściwości, zalety i wady tych sufitów napinanych również będą się nieznacznie różnić, weźmiemy to pod uwagę przy opisywaniu ich zalet i wad.

Więcej informacji na temat rodzajów sufitów podwieszanych można znaleźć w materiale: Jakie są rodzaje sufitów podwieszanych .
Długa żywotność
To oczywiście znaczący plus. Zazwyczaj producenci takich sufitów gwarantują od 10 do 15 lat eksploatacji. Ale w rzeczywistości doświadczenie pokazało, że prawdziwe życie jest znacznie dłuższe. Produkt wysokiej jakości nie traci koloru ani właściwości technicznych. Dla porównania bierzemy pomalowany sufit z płyt gipsowo-kartonowych – po kilku latach będzie trzeba go zabarwić, aw przypadku sufitów napinanych wystarczy od czasu do czasu wyczyścić je powierzchniowo. Więcej o sufitach poczytacie na stronie https://dekodps.pl/.

Bezpieczeństwo i przyjazność dla środowiska

Sądząc po tym, że europejskie mieszkania są powszechnie wyposażone w takie sufity, nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia. Rozumiesz – tam rzeczy są ściśle monitorowane. Trochę źle – zabronione. Otóż ​​to, że folia jest wykonana z polichlorku winylu, wcale nie oznacza, że ​​może być szkodliwa – dziś nawet zabawki dla dzieci są wykonane z PVC. Kupując jednak sufit podwieszany, sprawdź, czy jego certyfikat spełnia europejskie normy. W końcu teraz bardzo łatwo jest trafić na chińską podróbkę. I to jest główny problem, przez który ta zaleta sufitów podwieszanych staje się wadą.

Całkiem rozsądna cena
Na samym początku, kiedy takie sufity pojawiły się po raz pierwszy, kosztowały znacznie więcej. Czas mijał, producenci stali się odpowiednio dużo, a cena sufitów podwieszanych spadła. A teraz, ponownie porównując je z sufitami podwieszanymi wykonanymi z płyt kartonowo-gipsowych, często uzyskujemy niższy całkowity koszt konstrukcji napinanych. Rzeczywiście, oprócz płótna, nie będzie trzeba kupować żadnych materiałów. Ale w przypadku sufitu podwieszanego oprócz płyt gipsowo-kartonowych potrzebny jest profil i pomaluj szpachlą.

Ale: próbując zaoszczędzić pieniądze, nie daj się nabrać na sztuczki nieuczciwych sprzedawców. Czasami rozdają podróbki z Chin do produktów popularnych marek. I wabią klientów ultra niskimi cenami, zapewniając, że tak jest dzięki promocjom i rabatom. Dlatego jeśli produkt jest podejrzanie tani, dokładnie go sprawdź (lub obejdź). Sprawdź ofertę na tanie sufity napinane.

Wilgoć nie jest przeszkodą dla sufitu napinanego
Jeśli łazienka nie jest najlepszą wentylacją, ani farba, ani tapeta na suficie nie wytrzymają długo. Sufit z płyt gipsowo-kartonowych często wymaga odświeżenia. Ale sufit z mocno naciągniętej folii PVC nie boi się wilgoci, wcale się z niej nie psuje. Mało tego – nawet kilka wiader wody rozlanej z góry przez niechlujnych sąsiadów wytrzyma taki film. To prawda, że ​​ta zaleta nie dotyczy sufitów napinanych z tkaniny.

Sufit zalany wodą
Do eksploatacji w większości przypadków nada się sufit z PCV, który został zalany wodą z góry, po wypompowaniu wody i wykonaniu napraw.

Opieka jest łatwa

interior of modern bedroom with bed and light bulbs on ceiling

No tak – nie musisz przyciemniać ani zmieniać żadnych elementów przez wszystkie 15 lat (ochrona będzie trwała nie krócej niż ten okres). Wystarczy regularnie przecierać powierzchnię sufitu miękką szmatką. Będzie zanieczyszczenie – użyj detergentu. W przypadku sufitów z PCV można również użyć środka do czyszczenia szkła, ale nie zawierającego alkoholu.

Pozwala ukryć bazę i konstrukcje inżynierskie
Okablowanie, wentylacja, alarm, czujniki pożarowe – wszystko to można niezawodnie ukryć pod rozciągniętą płaszczyzną sufitu. Nawiasem mówiąc, nie mniej ważny jest fakt, że oryginalna powierzchnia nie wymaga absolutnie żadnego wykończenia. Może być pokryty tapetą, starą łuszczącą się farbą lub nawet pobielony – nie ma to znaczenia w przypadku sufitu napinanego. I jeszcze jedno: między folią a podstawą w razie potrzeby można umieścić izolator cieplny lub dźwiękochłonny, który również nie będzie widoczny z pomieszczenia.

Ukrywanie komunikacji

Różnorodność asortymentu i możliwości projektowania

O tak – ci, którzy przeglądają katalogi z podwieszanymi sufitami, czasami po prostu zapierają dech w piersiach. Tak wiele kolorów i odcieni, tak wiele faktur, tak wiele kształtów – nie możesz oderwać wzroku. Nocne niebo z gwiazdami i gromadami planet lub błyszczący lustrzany sufit w głębokim kolorze wygląda niesamowicie. Jedwabista satynowa powierzchnia lub klasyczny mat przypadną do gustu osobom ceniącym wygodę i spokój. A tekstury, takie jak zamsz, metalik lub marmur, wyglądają bogato i elegancko.

Ważne: nie zaniedbuj usług projektanta. Pomoże Ci wybrać dokładnie to, co najlepsze dla Twojego domu – bo zna wszystkie prawa zgodności tekstur i kolorów.

Instalacja – nie więcej niż 5 godzin
Nie da się tak szybko zamontować sufitu. A jeśli proste płótno zostanie rozciągnięte do jednego poziomu, wystarczą trzy godziny. Uwzględnimy fakt, że podczas montażu sufitów podwieszanych nie będzie gruzu budowlanego. Można je zamontować w pomieszczeniu, w którym dokonano już naprawy, na ścianach są meble i tapety. Najważniejsze – 0,6 metra od ściany dla swobody poruszania się do wyjścia mistrza.

Ale: podczas montażu sufitów wykonanych z folii PVC należy jednak usunąć meble, szczególnie drogie meble. Podczas pracy z opalarką lepiej nie ryzykować.

Wady sufitów napinanych
Trwałość – wcale nie do par
Niestety, bardzo łatwo jest przebić cienką warstwę polichlorku winylu czymś ostrym. Dlatego w pomieszczeniach z takimi sufitami należy uważać na przesuwanie wysokich mebli. A podczas wakacji niebezpieczeństwem może być korek z szampana, głośno wystrzelony pionowo w górę. Tak, a „rzutki” nie pobłażają, a także strzelają w sufit zabawkowymi kulami. Jednak tkaniny tekstylne, w przeciwieństwie do PVC, mają większą wytrzymałość.

Całkowita szczelność
Ta jakość to z jednej strony plus. Rzeczywiście, to dzięki niemu sufit napinany może uchronić pomieszczenie przed „powodzią”. Jednak wielu uważa, że ​​wszystkie powierzchnie pomieszczenia (w tym oczywiście sufit) powinny „oddychać”. Oczywiście nie stanie się to w przypadku sufitów PCV. Jeśli chodzi o sufity napinane z tkaniny, są one pozbawione tej wady i doskonale przepuszczają powietrze.

Obecność szwów
Ta wada nie jest tak zauważalna, z wyjątkiem tego, że patrzysz uważnie (naturalnie, jeśli sufit jest wysokiej jakości). Jednak w pomieszczeniu o szerokości do 5,1 metra można znaleźć jednolity sufit z tkaniny. Bezszwowe sufity z PVC można znaleźć w pomieszczeniach o szerokości do 3,5 metra. Jak widać, obecność tej małej wady będzie zależeć od rodzaju użytego płótna i wielkości pomieszczenia.

Siatka zgrzewana PVC
Szwy na matowych sufitach z PCV będą jeszcze bardziej widoczne.

Zapach
Nowy sufit napinany może trochę pachnieć, podobnie jak nowa kurtka lub para butów. Mija kilka dni – i nie ma śladu tego zapachu. Ale jeśli tak nie jest, to jest powód, aby o tym pomyśleć. Nieprzyjemny zapach „chemiczny”, który długo nie wietrza, może wskazywać, że masz podróbkę niskiej jakości. Jak wspomniano powyżej, przed zakupem koniecznie poproś sprzedawcę o certyfikat.

Nie montuj samodzielnie sufitu podwieszanego
Niestety jest to absolutna prawda. Będziesz musiał zapłacić specjalistom, którzy zainstalują. Ale poszukajmy tutaj plusów. Niech trzeba będzie rozstać się z n-tą kwotą pieniędzy, ale czas można przeznaczyć na coś przyjemniejszego. Ponadto instalacja zajmie około trzech lub pięciu godzin. Ponownie, jeśli powierzysz sprawę rzetelnym specjalistom, będziesz mógł uniknąć kłopotów opisanych poniżej.

Montaż na suficie

Co może się stać, jeśli sufit napinany nie jest zainstalowany prawidłowo

Zwiń, przepłyń lub oderwij płótno
Nieszczęśnik, który nie wie, jak pracować z rozciągliwymi arkuszami, może uzyskać zupełnie nieoczekiwane rezultaty:

# 1.Zapadanie się jest częstą wadą podczas używania tkaniny PVC. Oznacza to, że z każdym pukaniem do drzwi wstęga się zwija. Aby pozbyć się tego efektu, musisz wyrównać ciśnienie w pomieszczeniu i pod sufitem. Nawiasem mówiąc, dobry mistrz o tym wie. W rzeczywistości producenci nie robią tego z tajemnicy, przewidując konieczność wyrównania ciśnienia.

# 2.Gdy wysokość sufitu, moc i kąt oświetlenia zostaną określone w przybliżeniu podczas montażu, folia PVC może się stopić. Ale jeśli dokładnie przestudiujesz technologię, zobaczysz, że te parametry są w niej ściśle określone. Nie trzeba ponownie eksperymentować z urządzeniami, a wtedy wszystko będzie dobrze.

Reflow sufitu
PRZYKŁAD NIEPRAWIDŁOWEGO MONTAŻU PODŚWIETLENIA, W KTÓRYM TKANINA PVC NIE TYLKO STOPIŁA SIĘ, ALE RÓWNIEŻ PĘKŁA POD WPŁYWEM WYSOKICH TEMPERATUR.

# 3.Podczas mocowania sufitu do płyt kartonowo-gipsowych może wystąpić rozdarcie. Ale stanie się to tylko wtedy, gdy konstrukcja nie zostanie wzmocniona szalikiem lub belką. Musisz tylko wiedzieć, że GCR nie może wytrzymać obciążenia 70 kilogramów na metr (liniowo).

Opadanie płótna
Jeśli instalacja płótna nie zostanie wykonana jakościowo, może się ugiąć. Uginający się sufit nie wygląda zbyt estetycznie. Przyczyn może być kilka: złej jakości szwy, słabe napięcie, słaba znajomość technologii. Szczególnie często dzieje się to po zatoce z góry. Jeśli zwrócisz się do specjalistów na czas, obsługa posprzedażna będzie w stanie przywrócić sufit do jego gładkości i piękna. Widzisz – jeszcze jeden argument przeciwko samoorganizacji.

Opadanie płótna
W TYM PRZYKŁADZIE TKANINA PVC BARDZO SIĘ UGIĘŁA.

Cechy sufitów napinanych wykonanych z tkaniny i folii PVC
Sufity PCV, jak już wspomniano, są bardzo niestabilne na różne uszkodzenia mechaniczne. Są to przebicia, skaleczenia, wypryski po uderzeniach. Dodatkowo folia PVC „panikuje”, boi się niskich temperatur. Po schłodzeniu poniżej zera staje się bardziej kruchy, a gdy mróz wzrośnie do minus 20 stopni, całkowicie się zapada.

Jeśli wybierzesz sufit typu stretch, wykonany z tkaniny, nie możesz bać się go przebić, przebić lub przeciąć. Tkanina jest znacznie mocniejsza. I nie boi się mrozu, a opalarka podczas rozciągania sufitu nie jest potrzebna. Tkaninę można farbować do dziesięciu razy. Jednak wady takiego sufitu będą:

Nie można go myć detergentami, a pielęgnacja jest trudniejsza niż sufit wykonany z folii.
Jego odporność na wilgoć jest niższa niż polichlorku winylu. A po zalaniu sufitu nie zawsze można wrócić do pierwotnej formy.
Paleta kolorów w porównaniu do sufitów PCV jest znacznie uboższa.
Niestety ten rodzaj sufitu jest jednorazowy. Podczas wymiany będziesz musiał zmienić całą ramkę.
More: https://techno.expertexpro.com/en/potolki/171-natyazhnye-potolki-plyusy-i-minusy.html

Leave a Reply